your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Obywatel Kane (1941)

Tytuł oryginalny: Citizen Kane

reż: Orson Welles

Kiedy 76 letni Charles Foster Kane, magnat prasowy, na łożu śmierci wypowiada jedno, jedyne słowo "różyczka", wszyscy zgromadzeni w ogromnym zamku Kane`a Xanadu, popadają w konsternację. Nawet, przeprowadzona przez grupę dziennikarzy, wnikliwa analiza kronik filmowych nie daje odpowiedzi na pytanie, co oznacza owa enigmatyczna "różyczka". Ani w życiu publicznym Kane`a, ani jego życiu towarzyskim i zawodowym, nie można znaleźć rozwiązania dręczącej wszystkich zagadki. Jeden z reporterów postanawia rozszyfrować znaczenie tego słowa. Najpierw poznaje szczegóły nieszczęśliwego dzieciństwa Kane`a, a potem przeprowadza wywiady z czterema najważniejszymi postaciami z jego życia. Co gorsza, nikt z nich nie potrafi wyjaśnić znaczenia "różyczki", a rozwiązanie tej frapującej kwestii staje się coraz bardziej odległe...

Obsada:

michuk michuk napisał(a) o Obywatel Kane (7)

Po powtórnym obejrzeniu nadal uważam, że na dzisiejsze czasy ten film jest tylko oglądalny. Oczywiście w 1943 roku dostałby na pewno ode mnie dziesiątkę. Oglądalność 7/10, Innowacyjność 10/10. #różyczka

7 gwiazdki

kika kika napisał(a) o Obywatel Kane

Jutro ide na to do kina i se pooglądam o cos naskrobię już po - widziałam kiedyś ale zupełnie nie pamiętam

nula nula napisał(a) o Obywatel Kane

kultowy,tak wiem. ale oglądany w ciężkich warunkach, co nieco zakłóciło jego spójność i logikę. zdając sobie z tego sprawę wiem,że kiedyś będę musiała do niego wrócić, aby osądzić bardziej sprawiedliwie o jego wartości. poza tym,jedna istotna nieścisłość mnie razi w tym filmie...rażące niedopatrzenie- skoro kane był sam w momencie śmierci, to skąd wszyscy wiedzieli, jakie były jego ostatnie słowa?

7 gwiazdki

Oferma Oferma napisał(a) o Obywatel Kane

Pomijając wszystkie te historie i legendy związane z kulisami powstawania filmu to jest to po prostu widowisko, które się kapitalnie ogląda.

8 gwiazdki

pozor pozor napisał(a) o Obywatel Kane

Świetny film. Rewolucja w prowadzeniu akcji. Swietne zdjecia i ciekawy montaz.

7 gwiazdki

umbrin umbrin napisał(a) o Obywatel Kane

Zdjęcia wyprzedzające epokę, genialny scenariusz. Po prostu wspaniała produkcja.

10 gwiazdki

andzia_w_kinie andzia_w_kinie napisał(a) o Obywatel Kane

Oglądałam go w kinie domowym pewnych sympatycznych Szwajcarów. Lektura obowiązkowa.

10 gwiazdki

Derufin Derufin napisał(a) o Obywatel Kane

Jeśli większość tej planety miałaby zginąć, to dobrze, żeby ocalał chociaż ten film... i jeszcze kilka innych, no i ze trzy płyty może...

10 gwiazdki

gandalf gandalf napisał(a) o Obywatel Kane

Właściwie do jednej rzeczy można się tylko przyczepić - muzyka jest strasznie kiczowata (coś w stylu Badalamentiego by się tutaj przydało). Poza tym jednak film bezbłędny i robiący wielkie wrażenie, zarówno pod względem nowatorskiej techniki, jak i uniwersalnej treści.

10 gwiazdki

brac brac napisał(a) o Obywatel Kane

Film,który na pewno nie zostałby dzisiaj okreslony "po prostu jako dobry" (michuk). Zachwyca perfekcyjnie prowadzona narracją, wzorcowo wręcz napisanym scenariuszem i niebanalną historią. Montaż i zdjęcia (Toland!) ciągle godne naśladowania. Pytam: co z tego, że teraz w filmach sufity to standard?

10 gwiazdki

michuk michuk napisał(a) o Obywatel Kane

Film, który wytyczył nowe standardy w kinie, ale sam w sobie nie przejął mnie jakoś niesamowicie. Teraz byłby określony po prostu jako dobry.

7 gwiazdki